• Slovenčina
  • English

V našej sesterskej chovateľskej stanici „Zelené Tuje“ sa narodil krásny vrh zlatých a trikolórnych šteniatok dlhosrstej kólie – niektoré šteniatka si ešte hľadajú ten najlepší domov. Odporúčame šteniatko z tohto výnimočného spojenia – viac info nájdete na www.kolie.sk 💚 

 

 

Dlhosrstá kólia je elegantné, inteligentné a empatické plemeno, vhodné na rôzne aktivity, turistiku, do rodiny s deťmi, ako oddaný spoločník. 

Dlhosrstá kólia je pes vhodný pre vyrovnaného, pokojného a prirodzene inteligentného človeka. 

 

   

 

Mať kóliu je sen mnohých ľudí, je to však vážne rozhodnutie, ktoré zmení Váš život, bežný denný rytmus Vás a Vašej rodiny, preto Vám odporúčame sa na príchod šteniatka pripraviť nielen po materiálnej, ale hlavne po psychickej stránke. Kólia dlhosrstá patrí k najvhodnejším plemenám k rodinám s deťmi, vedia ich chrániť a chovajú sa k nim empaticky a priateľsky, ale kólia neslúži ako hračka pre deti !!! Všetkým serióznym záujemcom odporúčame preštudovať si o plemene – Kólia dlhosrstá ešte pred samotnou kúpou. Takmer všetko čo potrebujete vedieť, nájdete v knižke Kólia dlhosrstá – praktická príručka pre majiteľov kólií, do pozornosti dávame tiež články o Kólií dlhosrstej.

 

Šteniatka z chovateľskej stanice Amnis Rhei

Sme malá rodinná chovateľská stanica s ambíciou a snom zušľachťovania dlhosrstej kólie. Kólie sú naším veľmi príjemným spoločníkom, ktorý nám sprostredkováva veľa príjemných chvíľ v kruhu rodiny i priateľov. Šteniatka nemávame veľmi často, a preto keď sa u nás narodia šteniatka, je to pre nás veľká udalosť, ktorú plánujeme dlhšie vopred.

 

Výber rodičov šteniatok

Kombináciu budúcich rodičov šteniatok dôkladne zvažujeme. Rodičov šteniatok vyberáme s dôrazom na vyrovnanú povahu a v chove používame výlučne jedince s výbornými zdravotnými výsledkami – bez dysplázie bedrových či lakťových kĺbovbez očných vád. Okrem vyšetrenia kĺbov a očí, dávame vyšetrovať aj MDR (citlivosť na určité druhy liečiv) a DM (degeneratívna myelopatia), prípadne aj PRA-rcd2 (progresívna atrofia sietnice) a JRD (juvenilná renálna dysplázia) klinicky aj geneticky.

Keďže máme ambíciu šľachtenia tohto krásneho plemena, okrem povahy a zdravia, je pre nás dôležitý aj exteriér. Snažíme sa, aby sa budúci rodičia šteniatok k sebe navzájom hodili exteriérom ako aj rodokmeňom.

Snažíme sa zachovať eleganciu a ladnosť, ktoré sú pre kólie typické. Preto je pre nás veľmi dôležitá korektná stavba tela a postava, ladný elegantný pohyb a sladký oku lahodiaci výraz

 

Naša starostlivosť o šteniatka

Šteniatka vychovávame s láskou v kruhu rodiny a venujeme sa im od narodenia až po odchod do nových domovov celý deň aj noc, kontrolujeme ich hmotnosť, socializujeme a privykáme na bežné zvuky nielen domácnosti. Od tretieho týždňa majú vo vnútri v dome k dispozícií veľký výbeh. Od štvrtého týždňa, za pekného počasia, ich pomaly zoznamujeme aj s vonkajším prostredím a s nosením obojka. Vonku ako aj vo vnútri sú šteniatka v neustálom kontakte s matkou a neskôr im tiež umožníme sa zoznámiť aj s ostatnými členmi svorky, aby sa šteniatka naučili v ich spoločnosti komunikovať a sociálne správne sa medzi sebou správať.

Návštevy sú u nás vítané po 5. týždni veku šteniatka. Pomocou špeciálnych pomôcok (tunel, interaktívne hračky, atď.) sa snažíme rozvíjať u šteniatok schopnosť samostatne rozmýšľať a prekonávať prekážky. Pre zdravý vývoj kĺbov nedovolíme šteniatkam beh a hry na povrchu, akým je plávajúca podlaha, čo vždy prízvukujeme aj novým majiteľom. Avšak šteniatkam takýto povrch ako aj rôzne iné predstavíme a necháme ich ho preskúmať, aby im nebol v budúcnosti neznámy a nebáli sa ho. Rovnako sa snažíme, aby mali naše šteniatka dostatočný kontakt aj s cudzími ľuďmi. Všetko to robíme s vedomím, že naša starostlivosť je v tomto krátkom období nenahraditeľná a šteniatkam dáva základ pre správny psycho-motorický vývoj. Šteniatka od nás odchádzajú do nových domovov najskôr vo veku 8 týždňov.

Gravídnu, laktujúcu sučku kŕmime superprémiovým krmivom obohateným surovou stravou (predovšetkým mäsom a kosťami), ako i šteniatka, čím sa rovnako snažíme o zabezpečenie ich kvalitného základu zdravia. Naše kólie i šteniatka sú pod stálym veterinárnym dohľadom, pravidelne vakcinované a odčervované.

Naše očakávania od záujemcov o šteniatko

Záujemcom o šteniatko z našej chovateľskej stanice odporúčame vopred zaslať vyjadrenie o predbežnom záujme a aj o vašej predstave o šteniatku. Záväzný záujem potvrdzujeme až pár dní po narodení šteniatok. Sme radi, ak sa záujemcovia o šteniatko najprv predstavia, aby sme vedeli v akom prostredí bude šteniatko vyrastať. Ako prvý kontakt uprednostňujeme komunikáciu emailom.

Nových majiteľov našich šteniatok vyberáme veľmi starostlivo. Šteniatka budú umiestnené iba do rodín, ktoré budú zárukou ich ďalšieho kvalitného, plnohodnotného a šťastného života. Budúci majiteľ šteniatka by mal vedieť prečo si vybral práve kóliu dlhosrstú a mať v čase odberu aspoň základné vedomosti o plemene, jeho povahe, špecifikách a spôsobe výchovy. So všetkými nejasnosťami radi pomôžeme.

Šteniatka od nás majú predpoklady uplatniť sa i na výstavách a v chove a preto nás poteší, keď sa budúci majitelia rozhodnú pre výstavy, poprípade chov, s čím im radi pomôžeme. Avšak výstavy nie sú podmienkou, pre nás je najdôležitejšie, aby sa naše šteniatka mali v nových domovoch čo najlepšie, aby im bola venovaná dostatočná pozornosť a socializácia, aby žili v optimálnych podmienkach a aby ich noví majitelia milovali tak veľmi ako my po celý ich život <3. 

Vyslovene nepodporujeme chov psov bez PP (preukazu o pôvode), je to aj naša podmienka pri predaji šteniatka, že šteniatko nebude v budúcnosti použité v chove bezpapierových psov. V prípade, že majiteľ prejaví záujem o chov s PP, veľmi radi mu s tým pomôžeme.  

S novými majiteľmi našich šteniatok by sme radi ostali v kontakte po celý život našej / ich kólie. Poteší nás každá informácia nielen o úspechov na výstavách či v športových súťažiach, ale aj o vývoji a o radostiach s ich novou kóliou z každodenného života. Vždy nás potešia aj fotky.

Samozrejme aj my sme počas celého života šteniatka k dispozícií jeho majiteľom v prípade akýchkoľvek otázok ohľadom výcviku, kŕmenia, česania, výstav či chovu.

 

Všetky naše doposiaľ odchované vrhy šteniatok si môžete prezrieť v sekcií odchovy.

Záujemcovia o šteniatko dlhosrstej kólie z našej chovateľskej stanice nás môžu v prípade akýchkoľvek otázok nezáväzne kontaktovať. Odpovedáme väčšinou cez víkend kvôli voľnému času.

 

MVDr. Miroslav Petrík

MUDr. Michaela Petríková

MVC. Sofia Petríková

e-mail: info@amnisrhei.sk

 

Šteniatka kólií predávame VŽDY s rodokmeňom = s preukazom o pôvode (FCI), s mikročipom, petpassom, vakcínované a odčervené.