• Slovenčina
  • English

♥ Sme malá rodinná chovateľská stanica dlhosrstých kólií. Naším cieľom je odchov zdravých a povahovo vyrovnaných kólií ♥

Od mladosti milujeme zvieratá a najmä psov….

Miro už ako dieťa, keď ráno šiel do školy, pohladkal všetkých psov po ceste, s ktorými sa podelil o svoju desiatu. Ako 11-ročný mal prvého vlastného psíka hladkosrstého foxteriéra Truxa a potom ako 15-ročný dostal slovenského kopova s preukazom pôvodu Erina spod Kunovej. Svoj chov bavorských farbiarov si založil na Christe Rojčianke v chovateľskej stanici „z Hradovej hory„. Christa mala na predbežných farbiarskych skúškach prvú cenu – 190 bodov. Mali sme radi jej syna Cera z Hradovej hory, ktorý nás sprevádzal 10 rokov. Cero mal na predbežných farbiarskych skúškach druhú cenu. Miro odchoval 4 vrhy bavorských farbiarov „Z Hradovej Hory“. Spoločne sme trávili chvíle aj s anglickým farbiarom Bajadera Belohrad, ktorá mala na predbežných farbiarskych skúškach druhú cenu. Všetky tieto poľovné psi boli poľovne upotrebiteľné pri dohľadaní ranenej zveri v lese.

Ja som si zamilovala kólie v mladosti, keď sestra Stanislava (chovateľská stanica „Zelené Tuje„) dostala od rodičov svoju prvú kóliu na narodeniny. Aj dnes mám v živej pamäti, ako ju priniesla v náručí do izby…. Prvá kólia „Borgia Tamburín“ bola úžasná svojou povahou – milá a verná, dodnes si myslím, že rozumela všetkému, nielen nášmu slovu, ale aj naším myšlienkam.

Mala som rada aj ostatné naše kólie trikolórnu fenku „Ricciu ze Zlatého Lomu“ a zlatú fenku „Golden Gwendy ze Zlaté Jalny“ a najradšej modrú fenku „Fantasy in Blue ze Zlaté Jalny„, avšak pre štúdium v Bratislave som sa im už natoľko nemohla venovať. Najradšej z tohto obdobia si spomínam na šteniatka, ich zvuky a vôňu ako i na starostlivosť o nich. V tomto období som sa prvýkrát stretla s čarom výstav psov.

V roku 2007, keď nám uhynula Bajadera, vrátili sme sa k chovu kólií, ktoré sú priam stvorené do rodiny k deťom. Hneď ako sme uvideli fotografiu Marinky, neváhali sme o nej ani minútu. Marinka je dominantne zlatá fenka Csóványospataki Máriya – Gold, importovaná z Maďarska. Keď sme ju prijali do rodiny, netušili sme, že z nej raz bude Interšampión. Ďalším členom našej psej rodinky sa v roku 2008 stal aj dominantne zlatý psík – „Drimi„ – Discovered Dream du Clos de Seawind, importovaný z Francúzska, ktorý svojou krásou tiež splnil podmienky Interšampióna. V roku 2010 sme z Holandska importovali nádhernú fenku Sea Dreamer´s La Mer at Amnis Rhei – „La mér„ , ktorá nás každým dňom prekvapuje svojou inteligenciou. V roku 2011 sa naša chovateľská rodina opäť rozrástla, a to hneď o dve sučky: prvou bola dominantne zlatá sučka – Begasuka´s Enigma Evangelina – Engie, ktorá je naším slniečkom, nielen čo sa jej veselej povahy týka, ale aj jej potešenie z vyhrievania sa na slnku; a ako druhú sme si priviezli našu prvú trikolórnu kóliu „Ginku„ – Ginger Black du Clos de Seawind, veľmi oddanú a loajálnu sučku. V roku 2013 sme si doviezli z Francúzska trikolórneho psíka, nášho miláčika Jamieho – Inspire Black du Clos de Seawind a po našej Lamérke sme si nechali zlatú sučku z nášho C vrhu – „Colu„ – Coca Cola Amnis Rhei. V roku 2017 našu chovateľskú stanicu obohacuje sučka z nášho vrhu K – Kayleen Amnis Rhei „Kejlin“ po „Engie“ a „Sunnym“ (Asan Fellow of Eternity) – vnuk nášho Drimiho.

Štyri kólie z nášho chovu – Coca Cola, Clarity, Damien Black a Kayleen Amnis Rhei dosiahli ocenenie INTERŠAMPIÓN – C.I.B.!

V roku 2008 sme si založili chovateľskú stanicu dlhosrstých kólií Amnis Rhei. Amnis znamená rieka, bystrina a rhei znamená plynie. Pri výbere mena chovnej stanice sme sa inšpirovali filozofiou – „Panta rhei“ (všetko plynie) je Platónova skrátená interpretácia tvrdenia antického filozofa Hérakleitos z Efezu, že „zostupujeme i nezostupujeme do tých istých riek, sme to my i nie sme to my, lebo sa nedá dva razy vstúpiť do tej istej rieky“. Rieka je symbolom a zhmotnením nášho času… Starať sa o čistotu rieky je nevyhnutnosťou pre život.
V roku 2012 sme odchovali náš prvý vrh kólií. Sme šťastní, že sme šteniatkami z našej chovateľskej stanice urobili radosť v ich nových rodinách. Želáme im, nech im prinášajú veľa pekných okamihov a spoločných rodinných zážitkov.

Snom a cieľom nášho chovu je ušľachtilosť dlhosrstej kólie. Kólie sú naším veľmi príjemným spoločníkom, ktorý nám sprostredkováva veľa príjemných chvíľ v kruhu rodiny i priateľov.

Michaela Petríková

MUDr. Michaela Petríková
MVDr. Miroslav Petrík (Facebook)
Sofia Petríková

Prešov, Slovensko
e-mail: info@amnisrhei.sk